Już po raz szósty szesnaścioro uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunami, Sabiną Janiszewską i Magdaleną Gabriel, odwiedziło naszych niemieckich przyjaciół w Gernsheim. Coroczne spotkania odbywają się w ramach projektu polsko-niemieckiej współpracy szkół partnerskich i stanowią doskonałą okazję do nawiązania nowych przyjaźni, poznania kultury i historii naszych sąsiadów, odwiedzenia ciekawych miejsc oraz integracji i przełamywania stereotypów narodowych. Ta wspaniała przygoda jest jednocześnie nie lada wyzwaniem i źródłem satysfakcji dla uczniów, którzy mieszkają w rodzinach niemieckich i muszą posługiwać się językiem angielskim lub niemieckim.
W tym roku nasza wizyta w Niemczech trwała od 30 października do 08 listopada 2012r. W programie, oprócz projektów artystyczno-sportowych realizowanych w szkole, znalazły się także wycieczki do Norymbergi, Heidelbergu, Frankfurtu oraz parku wodnego Miramar. Młodzież uczestniczyła także w spotkaniu z burmistrzem Gernsheim - Peterem Burgerem. Każdy dzień dostarczał nam wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i dużo dobrej zabawy. Wszędzie spotykaliśmy się z serdecznym przyjęciem i miłą atmosferą, a nowe przyjaźnie, jakie nawiązaliśmy na pewno przetrwają na długo.
Druga część projektu zostanie zrealizowana w czerwcu, podczas rewizyty niemieckiej grupy w Świeciu.
Magdalena Gabriel