25 stycznia 2012 roku mija 92 rocznica wydarzeń, które przywróciły Świecie Polsce, a Polakom pozwoliły cieszyć się ojczystą mową i żyć w zgodzie z naszą tradycją.
25 stycznia 1920 roku „Błękitna Armia” generała Józefa Hallera wkroczyła do Świecia, kończąc w ten sposób trwające prawie półtora wieku pruskie rządy.
Był to ciężki okres germanizacji, polegający na niszczeniu polskiego języka, kultury, religii, tradycji i obyczajów. Okres, który nasi przodkowie jako patrioci walczący o zachowanie narodowej tożsamości zdali na ocenę celującą. Wśród tych, którzy nie ulękli się pruskim represjom wymienić należy księży, m.in. Wojciecha Blocka, nauczycieli, wydawców gazet – Karola Buchnera czy Mieczysława Noskowskiego, wydawców polskich podręczników – Franciszka Miernickiego oraz wielu członków różnych organizacji patriotycznych, w tym „Spartakusa”, działających na terenie Ziemi Świeckiej. Pamiętać również trzeba o odważnej i godnej pochwały postawie uczącej się młodzieży polskiej, która w roku 1906 podjęła strajk szkolny.
Patriotyczne postawy mieszkańców Świecia w tym okresie doceniali wielcy Polacy – generał Jan Henryk Dąbrowski - dowódca Legionów Polskich, generał Józef Wybicki – twórca polskiego hymnu, generał Antoni Kruszyński, generał Amilkar Kosiński.
W ramach obchodów 92 rocznicy w szkołach pojawiły się naklejki, które zwrócały uwagę uczniów i upamiętniały wyzwolenie Świecia przez wojska Józefa Hallera.
Flaga i herb Świecia ukazują naszą historię, a flaga Polski nawiązuje do przynależności miasta do państwa polskiego.
Przemysław Krzyżanowski