SŁOWA UŻYWANE NIEWŁAŚCIWIE
29 luty – fatalny nawyk mówiących i piszących w ten sposób osób, do których nie dociera, że nie ma czegoś takiego jak dziś jest 12 marzec, 5 maj, 30 wrzesień itd. Trzeba wielu zabiegów i cierpliwości, aby temu czy owemu wbić do głowy, że poprawne i sensowne są wyłącznie formy dzisiaj mamy 12 marca, 5 maja, 30 września itd. – obojętnie którego roku. Pisanie dat w ten sposób jest prawdziwą plagą, a teksty zawierające takie kwiatki atakują na każdym kroku (reklamy, opakowania towarów, artykuły, prasa, telewizja itd.).
por. jęz. PWN
por. jęz. PWN
Obcy język polski
Obcy język polski......................................................................................................................................................................................................................
a więc – uwaga, to wyrażenie jest całkowicie poprawne! Mylny jest jedynie pogląd, że niewłaściwe jest rozpoczynanie nim zdania. Wśród wielu osób pokutuje przekonanie, że nie należy zdania rozpoczynać od a więc. Nie wiadomo, skąd się wzięło to błędne przeświadczenie, ale co rusz można napotkać na tego typu wypowiedzi, głównie w internecie: A więc (tak, wiem, że od "a więc" nie zaczyna się zdania) udało mi się zdobyć bilety na ten koncert. Chciałoby się wtedy spytać: A więc skoro wiecie, to dlaczego tak piszecie? Mało tego, niektórzy przekonują siebie i innych, że w ogóle nie należy rozpoczynać zdania od a. Co jest również oczywistą nieprawdą, niewiele jest bowiem wyrazów, od których nie wolno zaczynać zdania, a z całą pewnością nie należą do nich a więc i a. Kto to w ogóle wpada na takie pomysły…?
por. jęz. PWN
por. jęz. PWN
por. jęz. PWN
por. jęz. PWN