WYDARZENIA
ROK SZKOLNY 2020/2021
Tydzień Mózgu w naszej bibliotece.
Abyście mogli trenować Wasze mózgi przygotowane zostały stanowiska z zadaniami - dla każdego coś miłego:
- kto lubi kolowowanie, kodowanie, łączenie kropek, przejście labiryntu i inne zadania rysunkowe, mógł się sprawdzić na stanowisku 2,
- łamigłówki zręcznościowe kusiły Was na stanowisku 3,
- zadania z serii PUS - na stanowisku 1,
- a stanowisko 4 to rebusy, zadania i łamigłówki książkowe.
Popatrzcie:
Przygotowana został również wystawka książek o mózgu dla czytelników młodszych i starszych.
Książkę "Sen Alicji czyli jak działa mózg" Jerzego Vetulaniego, Marii Mazurek oraz Marcina Wierzchowskiego czytaliśmy również na zajęciach świetlicowych.
Dla chętnych zamieściliśmy plakat "BHP mózgu - jak się uczyć?":
A na korytarzu szkolnym w gablocie informacje jak trenować mózg.
Wyprawka Czytelnicza
28 października 2020 r. odbyło się w naszej bibliotece szkolnej przekazanie uczniom klas pierwszych wyprawek czytelniczych w ramach kampanii Instytutu Książki "Mała książka, wielki człowiek".
A oto, co piszą organizatorzy:
"To już trzecia publikacja przygotowana przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” i podobnie jak przy wcześniejszych publikacjach, skierowanych do niemowląt i przedszkolaków, w jej powstaniu pomagało nam grono wybitnych ekspertów literatury dziecięcej – literaturoznawców, pedagogów, promotorów i animatorów kultury wśród najmłodszych i ich rodziców. Nie zmieniły się również nasze najważniejsze cele – nieustannie chcemy rozbudzać w dzieciach miłość do czytania już od najmłodszych lat, zachęcać rodziców i opiekunów do wspólnego, rodzinnego czytania z dzieckiem i budowania w ten sposób trwałych więzi, przypominać o korzyściach wynikających z czytania dla rozwoju dziecka, a także umożliwiać bezpłatny dostęp do mądrych i pięknie zaprojektowanych książek – z tekstami i ilustracjami najwybitniejszych polskich twórców."
Wyprawka Czytelnicza zawiera:
- „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D.Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
- „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
- Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.
Zanim uczniowie zostali obdarowani książkami przeczytałam im ksiażkę Dr. Seussa "Na każde pytanie odpowie czytanie", która wywołała wiele uśmiechów i radości, a zachęca do sięgania po książki, zawsze, kiedy szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytanie.
Życzymy cudownych wrażeń ze wspólnego czytania!
Październik - Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Pasowanie na czytelnika
Tegoroczne pasowanie uczniów klas drugich (kl. 2a – 20.10.2020r., kl.2l – 19.10.2020r.) na czytelników biblioteki szkolnej odbywało się w salach lekcyjnych, a nie w bibliotece. Jednak to nie przeszkadzało w jego uroczystym przebiegu.
Na początku dzieci wysłuchały książki pt. „Czytanie jest super!” Munro Leaf’a w przekładzie Artura Andrusa.
Potem wysłuchały prośby książki:
„Nie pisz i nie rysuj tuszem po mych kartkach,
bo już wkrótce będę prawie nic nie warta.
Nie zaginaj rogów, używaj zakładki.
Gdy się ze starości zacznę rozlatywać,
spróbuj mnie naprawić, posklejać, pozszywać.
Nie czytaj gdy jadasz,
nie brudź mnie rękami,
to będę ci służyć całymi latami.”
Zapoznały się również z pewnymi niezwykłymi książkami: picture bookiem Iwony Chmielewskiej „W kieszonce”, „Książką bez obrazków” Benjamina Josepha Novaka oraz „Czarną książką kolorów” Meneny Cottin i Rosany Faria, pisaną również alfabetem Braille’a.
Porozmawialiśmy o najmądrzejszej książce – encyklopedii. I właśnie jej uczniowie składali uroczystą przysięgę:
My uczniowie drugiej klasy uroczyście przysięgamy, że będziemy książki kochać, krzywdy robić im nie damy. I wskazówek, i rad książek będziemy słuchać z uwagą. Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą. PRZYRZEKAMY!!!
Na pamiątkę tej uroczystości uczniowie otrzymali ręcznie robione zakładki do książki oraz dyplomy pasowania na czytelnika.
A oto kilka fotografii:
ROK SZKOL NY 2016/2017
Wrzesień
TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK
26.09 – 2.10.2016r.
… odwiedź bibliotekę
i dowiedz się więcej!
Jak nie czytam, jak czytam!
Podsumowanie Ogólnopolskiej Akcji "Jak nie czytam, jak czytam." znajdziecie pod adresem: http://czytamy.org/
Nasza szkoła otrzymała również podziękowanie za udział w akcji.
Dziękuję wszystkim członkom naszej społeczniości szkolnej za udział w akcji i zachęcam:
Codziennie pokazujmy, że czytamy! Warto czytać!
ROK SZKOLNY 2015/2016
CZERWIEC
„JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!” - ogólnopolska akcja bicia rekordu czytania w tym samym momencie oraz promująca czytelnictwo.
10 czerwca 2016 r. około godziny 10.00 uczniowie z całej Polski zbiorą się w swoich szkołach lub poza nimi i będą wspólnie czytać — każdy to, na co ma ochotę.
My również włączamy się w akcję redakcji czasopisma „Biblioteka w Szkole” „Jak nie czytam, jak czytam!”. Chcemy ustanowić rekord czytania w jednym momencie.
W raporcie o stanie czytelnictwa Biblioteki Narodowej ujęte zostały osoby powyżej 15. roku życia. Według tych badań 63 % Polaków nie czyta książek! Pokażemy, że młodzież czyta więcej, a dorośli mają się czego wstydzić. Bo przecież młodzież czyta więcej, na co wskazują statystyki bibliotek szkolnych.
Poza biciem rekordu czytania w jednym momencie chcemy promować czytelnictwo.
Dlatego już w środę, 8 czerwca, na godzinach wychowawczych proponujemy tworzenie plakatów promujących akcję i czytanie. Plakaty mogą być wykonane dowolną techniką na arkuszach papieru A1 lub A2. Wybierzcie spośród siebie kilka osób, które mają talent plastyczny, głowę pełną pomysłów i chęci działania. Wymyślcie projekt plakatu, przynieście wszystkie potrzebne materiały i… do dzieła. Przy okazji możecie posłuchać fragmentów książek, które będą czytane pozostałym uczniom przez rówieśników i nauczycieli. Pamiętajcie, że plakaty jednak muszą zostać ukończone na godzinie wychowawczej. Zostaną one zaprezentowane na korytarzu szkolnym, a najlepsze - nagrodzone. W tym samym czasie na korytarzu szkolnym odbędzie się wspólne tworzenie graffiti hasła akcji „Jak nie czytam, jak czytam!”. Oczywiście nie na ścianie, jak pewnie wielu z Was pomyślało, tylko na połączonych arkuszach papieru. I tu również czekamy na chętne osoby, które będą miały ok. 40 minut na ukończenie zadania. To graffiti będzie z nami na zdjęciu potwierdzającym nasz udział w akcji 10 czerwca, w piątek, ok. godz. 10.00 na boisku szkolnym.
A na czym ma polegać ustanowienie rekordu?
W całej Polsce w tym samym czasie, ok. godz. 10.00, będziemy czytać książki. Wszyscy. Uczniowie, nauczyciele, rodzice. Aby nasza akcja się udała, prosimy, by każdy z Was przyniósł ze sobą książkę, książkę, którą lubicie czytać, której nie mieliście czasu przeczytać, którą aktualnie czytacie… słowem jakąkolwiek. Może to być książka z Waszej biblioteczki, pożyczona, wzięta z półki bookcrossingowej. O umówionej godzinie staniemy, a może usiądziemy na boisku szkolnym lub … i będziemy czytać. Nasze czytanie zostanie uwiecznione na zdjęciu. Im będzie nas więcej, tym lepszy będzie rekord, a przede wszystkim… damy świadectwo, że CZYTAMY, bo czytanie rozwija myślenie, wyobraźnię, wiedzę, język, kreatywność, inteligencję. Po wspólnej fotce odbędzie się również happening, polegający na głośnym odczytaniu jednego, konkretnego wyrazu pochodzącego z przyniesionej przez Was książki. Ale o tym … 10 czerwca.
Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji i jej promocji oraz zmobilizowaniu sił, by akcja się powiodła. A ponieważ jesteście pełni energii i zapału… na pewno tak się stanie.
MARZEC
Od 18 lutego codziennie na przerwie o godz. 12.20 głośno czytamy powieść Marcel A. Marcel pt. "Oro".
Spotykamy się z Leną, Cienką, Iskrą, Okiem, Memorym, Arnoldem, Wandą i Romanem oraz tajemniczym Oro.
Jeśli chcesz poznać tę niezwykłą rodzinę i zaznać jej magii... zapraszam do biblioteki.
LISTOPAD
27 listopada od godz. 9.35 na wszystkich przerwach spotykaliśmy się, by dowiedziec sie z książki Bogusława Śliwerskiego "Andrzejki" skąd wzięło się to święto i jak je dawniej obchodzono. Wysłuchaliśmy rad, jak przygotować Andrzejki, by była to świetna zabawa.
Ale nie tylko słuchaliśmy. Również wypróbowaliśmy na sobie niektóre andrzejkowe wróżby: przede wszystkim lanie wosku, ale również wróżenie z obierek jabłka, rzut butem, wyjście butów za próg, serduszko z imionami chłopaków, numerologia.
Bawiliśmy się świetnie, co widać na poniższych zdjęciach.
PAŹDZIERNIK
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W MIESIĄCU PAŹDZIERNIKU ZAPRASZAM NA SPOTKANIA
Z AUTORAMI KSIĄŻEK DLA MŁODZIEŻY I ICH TWÓRCZOŚCIĄ.
Zaprezentuję Wam autorów polskich i obcych, książki o współczesnych problemach młodziezy ... i książki fantastyczne.
Od 26 października spotykamy się z dwiema polskimi autorkami i ich książkami
Barbarą Kosmowską oraz Małgorzatą Gutowską-Adamczyk
Od 15 października polecam Wam książki literatury fantastycznej.
Spotkacie się z bohaterami powieści Eoina Colfera, Ricka Riordana, Veroniki Roth
oraz Johna Flanagana.
Poznajcie się bliżej! Serdecznie zapraszam.
Już od 6 pażdziernika do 13 października zapraszam na spotkanie z twórczością
Ewy Nowak - pisarką, pedagogiem, terapeutką i publicystką polską.
Książki tej autorki cechuje intelektualny humor połączony z celnością opisywania rzeczywistości. Misja Ewy Nowak polega na stawianiu pytań i pozwalaniu bohaterem odpowiadać na nie po swojemu. Jej twórczość wyróżnia się głębią psychologiczną i wielowymiarowością postaci, również tych drugoplanowych. (ze strony http://www.ewanowak.com)
SERDECZNIE ZAPRASZAM!
WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK
Od wieków w Polsce i na całym świecie aresztuje się nie tylko ludzi, ale również książki.
Nie można ich czytać ani posiadać, nie można nawet zaglądać do nich w publicznych czytelniach i bibliotekach.
W związku z tym od 1982 roku obchodzony jest na całym świecie Tydzień Zakazanych Książek.
Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa.
Chcesz się dowiedzieć wiecej o zakazie czytania książek?
Odwiedź bibliotekę!
TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK
27 września - 3 października 2015 r.
Rok szkolny 2014/2015
MARZEC 2015
OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK!
Nasza szkoła (biblioteka szkolna) przyłączyła się do akcji redakcji czasopisma „Biblioteka w Szkole” pod nazwą OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK.
Promocja akcji „Ogólnopolskie Wybory Książek” miała miejsce poprzez plakaty informacyjne przygotowane przez grupę uczennic, komunikat w radiowęźle szkolnym, ogłoszenie w dzienniku elektronicznym oraz zaprezentowaną na godzinach wychowawczych prezentację przygotowaną przez nauczyciela bibliotekarza.
Imprezą towarzyszącą był konkurs na plakat promujący czytelnictwo i akcję. Niestety wpłynęła tylko jedna praca. Brak innych uczestników konkursu zrekompensował jednak pomysł na plakat i jego wykonanie. Autorką pracy jest Agnieszka Grzela z klasy III A. Jej plakat został oprawiony i zdobi ścianę biblioteki szkolnej.
Tak jak w wyborach: pracowała komisja wyborcza, uczniowie podpisywali listy wyborcze, a karty do głosowania wrzucali do prawdziwej, przenośnej urny wypożyczonej z Urzędu Miasta Świecie. W wyborach brało udział 85% uczniów naszej szkoły. Głosy podliczane były przez członków komisji wyborczej pod przewodnictwem nauczyciela bibliotekarza. Wymieniono 184 tytuły książek.
Książki, które uzyskały taką samą ilość głosów podajemy w kolejności alfabetycznej tytułów.
Podajemy 28 tytułów, które znalazły się w czołówce:
LP
Tytuł
Autor
Liczba oddanych głosów
1
Gwiazd naszych wina
John Green
40
2
Igrzyska śmierci
Suzanne Collins
34
3
Harry Potter
Joanne Rowling
20
4
Zostań, jeśli kochasz
Gayle Forman
15
5
Gra o tron
George R. R. Martin
14
6
Zmierzch
Stephenie Meyer
14
7
Dary Anioła
Cassandra Clare
10
8
Hobbit
J. R. R. Tolkien
9
9
Percy Jackson i bogowie olimpijscy
Rick Riordan
9
10
Wiedźmin
A. Sapkowski
9
11
Czarny Młyn
Marcin Szczygielski
7
12
Niezgodna
Veronica Roth
7
13
Pamiętniki wampirów
L. J. Smith
7
14
Władca pierścieni
J. R. R. Tolkien
7
15
Kubuś Puchatek
A. A. Milne
6
16
Krzyżacy
Henryk Sienkiewicz
6
17
Oskar i Pani Róża
Eric-Emmanuel Schmitt
6
18
Pamiętnik narkomanki
Barbara Rosiek
6
19
Eragon
Christopher Paolini
5
20
Seria niefortunnych zdarzeń
Lemony Snicket
5
21
Trzy metry nad niebem
Federico Moccia
5
22
Wróć jeśli pamiętasz
Gayle Forman
5
23
Wybrani
L. J. Smith
5
24
Hopeless
Colleen Hoover
4
25
Lisia dolina
Charlotte Link
4
26
Metro 2033
Suren Cormudian
4
27
Wojownicy.
Terry Deary
4
28
Na wolności
Erin Hunte
4
Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych.
Zapraszam na głośne czytanie powieści Marcel a Marcel pt. "ORO".
Czytamy przez cały październik na przerwach o godz. 10.30 i 11.25 w bibliotece szkolnej.
POKAŻ SIĘ W BIBLIOTECE!
BĄDŹ WYJĄTKOWY!
Rok szkolny 2013/2014
W bibliotece szkolnej można obejrzeć wystawkę prac konkursowych
"Powrót do dzieciństwa - bohaterowie wierszy Juliana Tuwima".
Są to ilustracje do wierszy Julian Tuwima wykonane przez uczennice biorące udział w konkursie. Więcej informacji na temat konkursu znajduje się w zakładce KONKURSY.
Zapraszam!
Rok szkolny 2012/2013
MIKOŁAJKI Z MIKOŁAJKIEM
Wszystkich miłośników Mikołajka zapraszam do odwiedzenia biblioteki 6 grudnia w mikołajki. Od godziny 14.15 spotykamy się z bohaterem opowiadań Rene Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempe. Najsłynniejszy francuski uczeń i jego paczka zabiorą nas w świat swoich zabaw i przygód.
Serdecznie zapraszam!
Opowiadanie z dreszczykiem
23 listopada rozstrzygnęliśmy konkurs literacki na opowiadanie z dreszczykiem. Odbyło się spotkanie autorów opowiadań oraz wszystkich, którzy chcieli poczuć dreszczyk emocji podczas czytania opowiadań. Wysłuchaliśmy trzech opowiadań: "W kręgu", "Zabawmy się w podchody" i "Autopsja". Rozdaliśmy nagrody (wyniki konkursu w zakładce KONKURSY), nagrodziliśmy uczestników brawami, porozmawialiśmy o literaturze z dreszczykiem i świetnie się bawiliśmy.
Padły też propozycje następnych spotkań i literackich konkursów.... ale o tym będziecie mogli przeczytać na naszej stronie już wkrótce.
Pażdziernik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Z tej okazji zapraszam do biblioteki na głośne czytanie książki Ewy Nowak pt. "Yellow bahama w prążki".
W powieści tej przypatrujemy się życiu Hani, głównej bohaterki, jej przyjaciela Jacka oraz Zosi, Izy i warana Krzyśka.
Książka jest pełna humoru, czytający lub słuchający jej raz po raz wybuchają śmiechem. A śmiech, według autorki oraz bohaterki książki, jest najlepszym, a czasem jedynym panaceum na małe i wielkie kłopoty.
Czytamy na prawie każdej przerwie.
Serdecznie zapraszam!
SPOTKANIE AUTORSKIE
29 maja 2012 roku w czytelni biblioteki szkolnej Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Świeckiej miało miejsce spotkanie z p. dr. Krzysztofem Halickim, starszym archiwistą Państwowego Archiwum w Bydgoszczy, autorem książki „Szkice z dziejów Świecia i powiatu w dwudziestoleciu międzywojennym”. Uczestniczyli w nim uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, a zorganizowane zostało przez p. Lucynę Wesołowską i p. Łukasza Kempińskiego.
Po krótkim powitaniu i przedstawieniu gościa wysłuchaliśmy ciekawych informacji o pracy nad książką, poszukiwaniach źródeł i materiałów w archiwach i bibliotekach polskich i zagranicznych. Pan Krzysztof opowiedział również o pracy archiwisty i historyka. Obejrzeliśmy zdjęcia przedstawiające miejsca, które autor odwiedził. Poznaliśmy również pasje życiowe p. Krzysztofa: góry, wspinaczka i wędrowanie, zilustrowane fotografiami przez niego wykonanymi. Pan Krzysztof chętnie odpowiadał na zadawane przez słuchaczy pytania.
W naszym spotkaniu uczestniczył również redaktor współpracujący z „Czasem Świecia”, p. Krzysztof Pazdro, którego zdjęcia ze spotkania zamieszczamy poniżej. Dzięki niemu wzmianka o naszym spotkaniu została zamieszczona na łamach wymienionego tygodnika.
Gościowi, p. Krzysztofowi Halickiemu, i wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za mile spędzony popołudniowy czas.