Aktualności

        • Refleksji kilka...o egzaminie

        • Gratukujemy Naszym Absolwentom zaangażowania, sił i motywacji, które zaoowocowały zadowalającym rezultatem. Jesteśmy dumni z każdego zapisu na zaświadczeniach, które od dzisiaj możecie odebrać. Na szczęście to nie słupki, procenty i rankingi określają, jakimi jesteście i chcecie być ludźmi. Życzymy powodzenia w dalszej drodze rozwoju.

          Zachęcamy do lektury Listu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty dra Igora Bykowskiego z okazji ogłoszenia wyników egzaminów, z którym zgadazmy się w pełni.

          dr Łukasz Kempiński i Tatiana Żórawska

           

          "Szanowni Państwo,

          Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice i Dyrektorzy,

          czas egzaminów i czas ogłoszenia wyników to momenty, które wstrzymują oddech.

          Tyle przygotowań, tyle godzin spędzonych nad książkami , tyle prób i nadziei, a potem nagle wszystko zostaje sprowadzone do jednej liczby. Wynik. Suche, zimne cyfry, które mają opowiedzieć całą historię o wysiłku, wiedzy, a czasem nawet o Was samych.

          Ale czy naprawdę mogą?

          Egzaminy są ważne, nawet bardzo ważne. To prawda. Pokazują, czego się nauczyliśmy, pomagają przejść do następnych etapów , otwierają kolejne drzwi, są obiektywnym sposobem sprawdzania wiedzy i są potrzebne. Tyle tylko, że nigdy nie powiedzą wszystkiego,

          bo nie są w stanie zmierzyć, kim naprawdę jesteśmy. Nie potrafią opisać całej opowieści o człowieku.

          Nadszedł ten dzień. Wyniki. Kolumny, procenty, średnie i tabele , które próbują nas uporządkować i przypisać miejsce. Już można porównywać: kto wyżej, kto niżej, kto osiągnął próg, kto został pod nim, a kto jest nad nim. Już można tworzyć rankingi i zestawienia.

          Tak działa świat liczb: szybko dzieli, ustawia w kolejności i przypisuje etykiety: lepszy, gorszy. A przecież w rzeczywistości to tylko fragment prawdy o nas. Ułamek, żeby nie powiedzieć okruch, bo liczby nie widzą całego człowieka. W świecie liczb wszystko ma swoje miejsce.

          W świecie człowieka wszystko ma swoją historię.

          Zanim pozwolimy, by te cyfry przysłoniły nam wszystko inne, zanim uwierzymy, że ranking mówi o nas wszystko i zanim pomylimy wynik z wartością – zatrzymajmy się choć na chwilę .

          Drodzy Uczniowie,

          wiem, że czekaliście. W napięciu i w niepewności, czasem w nadziei, a czasem w lęku.

          Dla niektórych z Was ten dzień przyniósł radość , dla innych rozczarowanie, a może nawet ciężar, który trudno od razu unieść. Chciałbym, żebyście usłyszeli: żaden egzamin nie potrafi opowiedzieć całej Waszej historii.

          Wynik potrafi policzyć punkty, ale nie widzi dni, kiedy wstawaliście rano, choć nie mieliście już siły. Nie widzi wieczorów, kiedy po raz kolejny próbowaliście zrozumieć coś co nie chciało się poukładać. Nie zna chwil, w których walczyliście ze zmęczeniem, z rezygnacją,

          ze zwątpieniem, nie zna tego wewnętrznego wysiłku, którego nie widać na wykresach. Wynik nie słyszy tego głosu w środku, który mówi: „Nie dam rady” i nie widzi, że mimo tego wstajecie i próbujecie jeszcze raz, jeszcze raz i czasem jeszcze kolejny raz .

          Nikt nie zobaczy w tabeli, że odważyliście się usiąść do egzaminu, choć czasem kosztowało Was to więcej niż sama nauka. Nikt nie policzy, ile musieliście w sobie pokonać, żeby w ogóle spróbować.

          Jesteście wystarczający. Już teraz. Dokładnie tacy, jacy jesteście i nie musicie nikomu niczego udowadniać. Nie musicie się ścigać o cudze uznanie. Wasza wartość nie mieści się w tabeli. Wynik to tylko liczba, a człowiek to ktoś znacznie więcej. To, co się naprawdę liczy, nie ma miejsca w rankingu. Liczy się to, że idziecie dalej i że w tej drodze się nie poddaliście. I nigdy się nie poddawajcie! Nie musicie być ani pierwsi ani idealni. Wystarczy, że jesteście sobą.

          Drodzy Nauczyciele i Dyrektorzy,

          nikt nie wpisze w raport tego, że zostaliście dłużej, choć mogliście już wyjść. Nikt nie zapisze, że tłumaczyliście jeszcze raz, czasem po raz dziesiąty i że znajdowaliście czas, choć często brakowało go dla siebie. Nikt nie stworzy wykresu, który pokaże, ile razy dzięki Wam ktoś odważył się spróbować jeszcze raz, ile razy Waszym uczniom udało się podnieść .

          Tego nie ma w tabelach, tego nie znajdziemy w zestawieniach i tego nie odnotuje żadne podsumowanie roku, ale to zostaje w człowieku, czasem na całego jego życie. Za te wszystkie chwile, których nikt nie policzy, dziękuję Wam z całego serca .

          Wiem, że łatwo będzie Was oceniać. Wiem, że pojawią się rankingi, wykresy i porównania. Wiem, że niektórzy będą próbowali sprowadzić szkołę do słupka w Excelu, jakby szkoła była linią produkcyjną, która wypuszcza gotowe produkty.

          Tyle tylko, że szkoła nigdy nie była fabryką. Szkoła nie jest miejscem w rankingu, nie jest wykresem i nie jest tabelą. Szkoła to przestrzeń, w której człowiek uczy się świata i uczy się siebie . To miejsce prób, błędów, niepowodzeń i odwagi, żeby mimo wszystko spróbować jeszcze raz.

          Edukacja nie mieści się w tabelach i może od samego początku wcale nie o liczby w niej chodziło.

          Drodzy Rodzice,

          w codziennym pośpiechu, w gąszczu ocen i szkolnych podsumowań łatwo zapomnieć o czymś bardzo ważnym, o czymś co czasami umyka: macie najlepsze dzieci z możliwych . Takie, jakie są. Nie takie, jakimi chcieliby je widzieć inni, nie takie, które idealnie pasują do rankingów i wykresów, ale właśnie takie: ze swoim tempem, ze swoim sposobem rozumienia świata i ze swoją własną drogą.

          One nie muszą być wyżej w zestawieniu. One potrzebują przede wszystkim, żeby ktoś w nie uwierzył. Szczególnie wtedy, gdy same w siebie nie wierzą. To właśnie wtedy Wasza obecność ma największą wartość. Dziękuję Wam za to, że codziennie ich wspieracie. Czasem wystarczy po prostu przy nich być. Wystarczy powiedzieć: „Jest ok, naprawdę. Taki, jaki jesteś, jesteś najlepszy.” I zostać, nawet jeśli przez chwilę dziecko w to nie uwierzy.

          Szanowni Państwo,

          Dzieci nie proszą o to, żeby ciągle były (naj)lepsze.

          Dzieci proszą, żeby je dostrzec .

          I żeby się od nich nie odwracać.

          Pamiętajmy, że nie idziemy równymi ścieżkami, by mierzyć, kto kroczy szybciej. Idziemy obok siebie, by się dostrzegać – w słońcu , w cieniu i w pełni tego, kim jesteśmy".

           

        • NAGRODY BURMISTRZA

        • W środę 12 uczniów klasy 8e otrzymało nagrody za bardzo wysokie wyniki w nauce jak również osiągnięcia sportowe. Serdecznie gratulujemy!!!

        • uroczystość zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025

        • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

          w imieniu Dyrekcji i Pracowników Szkoły zapraszam 27 czerwca 2025 r.(piątek) na uroczystość kończącą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2024/2025, która podzielona będzie na trzy części. I tak:

          - klasy I-III przychodzą na godz. 8:30;

          - uczniowie klasy 8e na godz. 9:30;

          - klasy IV-VII ma godz. 11:00.

          Każda z części odbędzie się w sali gimnastycznej.

          Do zobaczenia!

        • Laureaci IV Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej

        • W tym roku po raz czwarty nasi uczniowie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Olimpiadzie
          Antysmogowej – Konkursie Wiedzy o Powietrzu i Zmianach Klimatu, organizowanej przez
          Edukacyjną Sieć Antysmogową w ramach NASK-PIB.
          Olimpiada ma charakter ogólnopolski. Składa się z 3 etapów: etapu I – szkolnego, etapu II –
          wojewódzkiego, etapu ogólnopolskiego – finału.
          Z ogromną dumą oznajmiamy, że mamy finalistów!!! Laureatami Olimpiady w 2025 roku
          zostali:
          Igor Adryańczyk I miejsce
          Filip Socha i Szymon Manikowski II miejsce
          Aleksandra Michalska III miejsce
          Serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy, zaangażowania i proekologicznej postawy!!!

        • Sposób na spędzanie czasu wolnego.

        • Uczennica nazsej szkoły Izabella Budzyńska w dniach 7-8 czerwca brała udział w międzynarodowym turnieju Lorcana Quest Tour #4 w Poznaniu, gdzie zajęła I miejsce w grupie juniorów. Lorcana to kolekcjonerska gra karciana z grupy planszówek , która pozwala graczomna zbieranie, wymianę i rozgrywanie pojedynków z użyciem specjalnych kart.

        • Bieg Ratowniczy

        • 5 czerwca 2025 r. reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w Biegu Ratowniczym zorganizowanym przez ZSOiP w Świeciu. Zadaniem uczestników było udzielenie pierwszej pomocy w 5 pozorowanych scenkach.
          Nasza drożyna w składzie: Aleksandra Michalska, Tymon Olewiński, Maja Rozmus i Oliwia Szymkowiak rywalizowała z sześcioma drożynami z Powiatu świeckiego i zajęła II miejsce.
          Gratulujemy!!! 

        • Wojewódzkie Mistrzostwa Szkół w Rummikub

        • 31 maja 2025 r. reprezentacja naszej szkoły w składzie Julia Klein, Amelia Gretkowska, Maksymilian Mrówczyński i Paweł Klein uczestniczyła w Wojewódzkich Mistrzostwach Szkół w Rummikub zorganizowanych w Serocku.

          Indywidualnie II miejsce i jednocześnie awans do finału ogólnopolskiego wywalczyła Amelia Gretkowska, która będzie reprezentować Województwo Kujawsko-Pomorskie w Gnieźnie 13 czerwca 2025 r.

          Gratulujemy całej drużynie i trzymamy kciuki za występ Amelii.

        • Osiągnięcia naszych uczennic

        • Z radością informujemy, że uczennice:


          ​​​​​​- Anastazja Wyżlic z klasy 2b zajęła II miejsce w gminnym konkursie plastycznym pn.  ,,CZTERY PORY KLIMATU – JAK ZMIENIA SIĘ NASZA PLANETA?" w kategorii B zorganizowanym przez Urząd Miejski w Świeciu. 

          - Hanna Spionek z klasy 1j otrzymała wyróżnienie I stopnia i dyplom laureata w II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalnym dla uczniów szkół Muzycznych I i II stopnia Virtuoso.

          Gratulujemy Anastazji oraz Hani i życzymy dalszych sukcesów!

           

        • Szkolny konkurs plastyczny „Polak, którego podziwiam”

        • Z przyjemnością informujemy, że szkolny konkurs plastyczny „Polak, którego podziwiam” - z okazji 105. rocznicy urodzin i 20. rocznicy śmierci świętego Jana Pawła II dla kl. I-III został rozstrzygnięty:

          I miejsce ex aequo – Maria Prabucka kl. 3a, Oliwier Babiński kl. 2b;

          II miejsce ex aequo – Zofia Szałwicka kl. 2p, Zuzanna Drabik kl. 1a;

          III miejsce ex aequo – Bruno Bzdawka kl. 3l, Emilia Delbowska kl. 1j.

          Wyróżnienia: Dawid Tymoszuk kl. 1a, Borys Szymczak kl. 1j, Antoni Bartnik kl. 2b, Filip Chudziński kl. 2p, Natalia Juszczak kl. 3a i Huber Szmergalski kl. 3l.

          Dziękujemy uczniom, którzy wzięli udział w konkursie.

        • Wojewódzkie Igrzyska Dzieci i Młodzieży w Lekkoatletyce.

        • W dniu dzisiejszym odbyły się Wojewódzkie Igrzyska Dzieci i Młodzieży w Lekkoatletyce . Naszą szkołę

          reprezentował Antoni Siemieniecki, który zajął 2 miejsce w skoku w dal skacząc 5,39 m.

          Opiekunem zawodnika był Mirosław Lisowski.

          Brawo.

        • Udział uczniów klas I-III w projekcie edukacyjnym z okazji Dnia Ziemi

        • Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas I-III zaangażowali się w projekt edukacyjny mający na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości na temat wpływu działalności człowieka na środowisko. W ramach przedsięwzięcia dzieci realizowały różnorodne zadania związane z ochroną przyrody - tworzyły plakaty promujące zachowania ekologiczne, założyły klasowe hodowle roślin oraz uczestniczyły w seansach filmów przyrodniczych w kinie sferycznym. Projekt był doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy przyrodniczej i rozwijania odpowiedzialności za otaczający nas świat.

        • Siatkówka plażowa

        • 22 maja na plaży w Decznie odbyły się Igrzyska Dzieci i Młodzieży w siatkówce plażowej. Po bardzo zaciętej walce chłopcy zajęli 3 miejsce, a dziewczęta 5. Szkołę reprezentowali: Lena Grzegorz, Marta Łytkowska, Mikołaj Kaczmarek i Antoni Siemieniecki.

          Opiekunem zespołu był Mirosław Lisowski

           

        • Zasłużone zwycięstwo

        • Trzymanie kciuków zdecydowanie się opłaciło. Nasze reprezentantki odniosły sukces w finale 42. Konkursu "Recytujemy Prozę i Poezję Kociewską" im. Antoniego Górskiego. Sara Sitkowska z klasy 7a zdobyła I miejsce, natomiast Zuzanna Muszyńska z klasy 2p zdobyła II miejsce. Ogromnie gratulujemy im sukcesu!

        • Higiena cyfrowa dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli Gminy Świecie

        • Kierując się troską o wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży oraz wszechobecne zagrożenia związane z nadmiernym korzystaniem z urządzeń cyfrowych, Gmina Świecie wraz z Ośrodkiem Oświaty i Wychowania w Świeciu planuje przeprowadzić projekt badawczy pod nazwą „Higiena cyfrowa jako sposób na przeciwdziałanie uzależnieniom behawioralnym i przemocy w sieci oraz promocję zdrowia psychicznego”, którego wyniki posłużą do wypracowania działań profilaktycznych i interwencyjnych skierowanych do uczniów i przedszkolaków placówek oświatowych prowadzonych przez Naszą Gminę.

          Jednym z narzędzi projektu będzie ankieta adresowana do uczniów, rodziców i nauczycieli. Aby projekt przyniósł oczekiwane efekty, konieczne jest wzięcie w niej udziału jak największej liczby osób z tych trzech grup. Dlatego zachęcamy wszystkich do udziału w badaniu. Szczegóły będą przekazywane przez przedstawicieli poszczególnych szkół i przedszkoli. Badanie realizowane jest przez doświadczonych naukowców – badaczy z COPERNICUS RESEARCH TEAM z Torunia.

          Proces ankietowania będzie jednym z działań, które podjęte zostanie w ramach organizowanego w dniach 26-30 maja 2025 r. w placówkach oświatowych Tygodnia higieny cyfrowej. Zaplanowano wiele przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym, między innymi: dyskusje podczas godzin z wychowawcami, przygotowanie przez uczniów ulotki informacyjnej – stop hejtowi w Internecie, wystawy plakatów, dzień bez smartfona w szkole i inne.

          W celu zasygnalizowania ważności przedsięwzięcia warto nadmienić, że współcześnie mamy do czynienia wśród dzieci i młodzieży z „epidemią” uzależnień cyfrowych, mających niebezpieczne konsekwencje zarówno dla ich bieżącego funkcjonowania, jak i przyszłego życia. Uzależnienia te wpływają na anatomię i fizjologię mózgu, obniżają sprawność wielu funkcji poznawczych (np. uwagi i pamięci), powodują zmiany zachowań (nadaktywność, agresja, kompulsje), rozregulowują emocjonalność (chwiejne nastroje, wybuchy złości, zaburzenia lękowe i depresyjne), pogarszają relacje społeczne i zagrażają zdrowiu psychicznemu. Konieczne jest więc podjęcie działań zarówno interwencyjnych, jak i profilaktycznych. Aby mogły być one skuteczne i dostosowane do potrzeb dzieci i rodziców funkcjonujących w określonej społeczności lokalnej potrzebna jest pogłębiona diagnoza obecnej sytuacji. Konstruowanie lokalnych polityk publicznych w nowoczesnym wydaniu opiera się na filozofii evidence-based, która wskazuje na rezultaty badań jako punkt wyjściowy procesu tworzenia rozwiązań. Proponowane badania pozwolą na określenie natężenia występowania problemów związanych e-uzależnieniami dzieci i młodzieży w Gminie Świecie. Badanie zostanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie uczniów, rodziców i nauczycieli. Na podstawie uzyskanych danych naukowych przygotowane zostaną rekomendacje w zakresie interwencji i profilaktyki e-uzależnień. Raport z badań będzie także istotną pomocą dla rodziców i nauczycieli, którzy będą mogli uzmysłowić sobie skalę problemu, a także włączyć się w działania zarówno profilaktyczne, jak i interwencyjne.

          Cele szczegółowe projektu:

          1. Diagnoza zachowań cyfrowych ze szczególnym uwzględnieniem mediów społecznościowych.
          2. Wypracowanie rekomendacji do pracy z uczniami, rodzicami i nauczycielami.
          3. Opracowanie wieloletniego programu profilaktycznego zawierającego metody i narzędzia systematycznych oddziaływań profilaktycznych.
        • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

        • Egzaminy ósmoklasistów 2025 ruszyły dzisiaj, we wtorek 13 maja. Na początek tradycyjnie uczniowie sprawdzali się z języka polskiego. W kolejnych dniach uczniowie zmierzą się z matematyką i językiem obcym. 

          Życzymy powodzenia!!!

        • Gminny Konkurs Ortograficzny Mały Mistrz Ortografii Gminy Świecie dla uczniów klas trzecich

        • Dnia 5 maja w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny Mały Mistrz Ortografii Gminy Świecie, w którym wzięli udział uczniowie klas trzecich ze szkół: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 7, Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa Gruczno, Szkoła Podstawowa Czaple, Katolicka Szkoła Podstawowa, Szkoła Podstawowa nr 2.

          Konkurs polegał na napisaniu dyktanda. Najlepiej poradziła sobie Paulina Gaca ze Szkoły Podstawowej nr 8, która zajęła pierwsze miejsce i otrzymała tytuł Mały Mistrz Ortografii Gminy Świecie. Drugie miejsce zajęła Alicja Glaza ze Szkoły Podstawowej nr 2, a trzecie miejsce Maria Prabucka ze Szkoły Podstawowej nr 2.Wyróżnienie otrzymali: Agata Stawarz ze Szkoły Podstawowej nr 3, Zuzanna Nawrocka ze Szkoły Podstawowej nr 7 i Dawid Rybus ze Szkoły Podstawowej nr 2.

          Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Państwo Beatę i Krzysztofa Piątkowskich właścicieli firmy Haber, Pana Dawida Korusa właściciela firmy Ewikor, Panią Marię Szymczak właścicielkę sklepu wielobranżowego oraz Gminę Świecie - Wydział Gospodarki, Rozwoju, Współpracy Zagranicznej i Funduszy.

          Dziękujemy dzieciom za udział w konkursie, a nauczycielom za propagowanie wśród uczniów odpowiedzialności za język polski, bo zgodnie z  tym  co mówił Janusz Korczak: Źle mówić i pisać, znaczy krzywdzić swoją mową tych, którzy ją budowali.  Organizatorzy: Lucyna Holc- Beck, Anna Glica, Joanna Bartnik

        • Konkurs plastyczny "Wielkanocna Pisanka" kl. 1-3

        • Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki szkolnego konkursu plastycznego "Wielkanocna Pisanka” dla kl. I-III:

          I miejsce ex aequo – Maja Gaul kl. 2p, Olaf Szymkiewicz kl. 2b;

           

          II miejsce ex aequo – Michalina Pawlikowska 3a, Kornelia Pawlikowska 3a;

           

          III miejsce ex aequo – Iga Urbańska 1j, Klara Zielewska 1j.

           

          Wyróżnienia:  Hanna Jagła kl. 1j, Pola Sierosławska kl. 1j, Gabriel Piotrowski kl. 2b, Marcin Meyer kl. 2p, Aniela Siczek kl. 3a i Magdalena Mularczyk kl. 3l. 

          Dziękujemy wszystkim dzieciom za liczny udział w konkursie i piękne prace, a zwycięzcom gratulujemy! 

           

        • Warsztaty wielkanocna "Pachnące zawieszki"

        • 14 kwietnia dzieci z klasy 2b i 2p tworzyły zawieszki z użyciem naturalnych dodatków: suszonych kwiatów, ziół, pachnących olejków (lawendy i bergamotki). Mogą one posłużyć jako pachnąca ozdoba do auta, pokoju lub jako prezent na zbliżające się święta wielkanocne. To były kreatywne i pachnące warsztaty!