Za nami V Powiatowy Konkurs Językowy Mistrz Gramatyki.
Zaczęło się niewinnie, bo od rozmowy dwóch polonistek, które chciały sprawić, aby uczniowie polubili gramatykę. Chyba każdy dorosły pamięta, ile nieprzespanych nocy mieli z tego powodu.
Organizatorkom zależało na tym, aby zachęcić uczniów do udziału w tym konkursie atrakcyjnymi nagrodami. Znalazły więc sponsorów wśród znajomych i rodziny. Pierwszy konkurs przypadł akurat na okres pandemii. Wówczas nagrodą dla zwycięzcy był tablet, cenna rzecz w czasie zdalnego nauczania.
Gdy okazało się, że tytuł zdobyła dziewczynka, która nie miała na czym pracować w tym trudnym okresie, radość była ogromna.
Była to motywacja, aby zorganizować drugi. W kolejnych latach Mistrz Gramatyki zyskał uznanie, bowiem zaczęło napływać coraz więcej zgłoszeń. Wśród rodziców uczniów tej szkoły znaleźli się sponsorzy cennych nagród. Każdy uczestnik został doceniony za poświęcenie czasu na tę jakże trudną część naszego języka.
Do V Powiatowego Konkursu Językowego zgłosiło się aż 41 uczestników z 14 szkół powiatu świeckiego. W jubileuszowym roku zmieniła się również formuła konkursu. Składał się on z dwóch części, pisemnej i ustnej. Do II etapu przeszło troje uczestników. V Mistrzem Gramatyki został Paweł Lahutta uczeń Szkoły Podstawowej nr 8, II miejsce zajęła Marta Frąckowska , natomiast III Tymon Poćwiardowski , uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2.
Jury przyznało wiele wyróżnień.
Stopień trudności części pisemnej uczestnicy określili jako średni. Etap ustny okazał się dla nich bardziej stresujący.
Dziś to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w naszym powiecie przede wszystkim ze względu na zainteresowanie uczniów, zakres materiału, jak i cenne nagrody.
Dla organizatorek słowa uczestników: „ Wrócimy w przyszłym roku, aby zawalczyć o tytuł Mistrza Gramatyki.” są najcenniejszą nagrodą za ich pracę.